Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 7 Zayıflama Yöntemi

İnsanların arasında en çok konuşulan kilo, çoğu insanın kâbusu haline gelmiş durumda, bu yüzden bizde sizler için 7 adet zayıflama yöntemi derledik

Su İçerek Zayıflayın

zayıflama yöntemleri, su içmek

Neredeyse herkes su içerek kilo vermekten bahseder ama çoğu insana bu imkânsız gelir. Normal yaşamımızda gün içerisinde tüketmemiz gereken su miktarı vardır. Bu miktar 54 kilo olan biri için ortalama 2 litredir. Su içmek ortalama 1 saat içerisinde metabolizmayı %25 ila %30 arasında hızlandırır ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Yeşil Çay Tüketin

zayılfama yöntemi, yeşil çay

Yeşil çay, içinde bulunan kafeinin ve kateşinlerin metabolizmayı hızlandırması ve vücuttaki yağ oranını azaltmasıyla bilinir. Yağ yakmak dediğimizde aklımıza gelen yeşil çay yüzyıllarca zayıflamak için tüketilmiştir. Bilim adamları, 35 erkek ile yapılan araştırmalarda yeşil çay tüketen bireylerin tüketmeyenlere oranla daha fazla kilo verdiklerini gözlemlemişlerdir.

Zayıflamak için tüketebileceğiniz diğer çayları, Zayıflama Çayları adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacınızı Hesaplayın

zayıflama yöntemleri, kalori hesaplama

Gün içerisinde, tükettiğiniz kaloriyi hesaplama, porsiyonlarınızı takip etme gibi hesaplar sizi kilo verme konusunda başarıya ulaştıracaktır. Tam olarak ne yediğinizi, ne kadar su tükettiğinizi hesaplayarak günlük tüketeceğiniz su ve kalori miktarını dengelerseniz, çok daha rahat kilo verebilirsiniz.

Egzersiz Yapın

zayıflama yöntemleri, egzersiz yapmak

Gün içerisinde egzersiz yapmak kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Genellikle masa başında çalışanlar ya da gün içerisinde fazla hareket etmeyen insanlar için kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Sulu Meyveler ve Sebzeler Tüketin

zayıflama yöntemleri, meyve ve sebze tüketmek

Sebze ve meyve tüketimi kilo verme dediğimizde aklımıza gelen ilk maddelerden biridir. Sulu meyve ve sebzelerin kalori oranları düşüktür ve uzun süre tok tutarlar. Bu besinleri tüketmek kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olur. Sulu sebzeler tüketmek en doğru karardır. Meyve içinse miktarı kontrol etmek en sağlıklı yol olacaktır, çünkü bazı meyvelerin şeker oranları yüksektir.

En İyi Zayıflama Yöntemi: Uyku Düzeni

zayıflama yöntemleri, uyku düzeni

Kaliteli uyku düzeni yağ yakım oranını arttıracaktır ve zayıflama konusunda en büyük rolü oynayacaktır. Uyku düzeni olmayan insanların obeziteye daha yatkın oldukları görülmüştür. Bu durum çocuklar için %89’luk bir tehlikeye, yetişkinler için ise %55’lik bir tehlikeye yol açmaktadır.

Lokmalarınızı Uzun Süre Çiğneyin

zayıflama yöntemleri,

Lokmalarınızı uzun süre çiğnemek daha az yemenizi sağlayacaktır. Bilimsel olarak kanıtlanmış ve birçoğumuzun bildiği gibi, doyma hissinin beyine ulaşması 20 dakika sürmektedir. Bu demek oluyor ki yemeklerimizi yavaş yemek ve uzun süre çiğnemek, tabağınızdaki yemeğin bitmesine oranla doyma hissiniz eşit olacağı anlamına gelmektedir.