Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsanlar arasında yeni ün salmış hurma diyeti zayıflamanız için çok güzel bir diyet yöntemidir. Bu diyeti yılın her zamanı, belli aralıklarla uygulayabilirsiniz. Hurma diyetiyle, vücudunuzdaki yağ oranında göre bir hafta içerisinde 5 ila 7 kilo verebilirsiniz.

Hurma Diyeti Nedir?

Hurma diyeti, sadece hurma tüketmekten geçmiyor aslında. Hurmayla beraber tüketeceğiniz besinler varken, zayıflamak amacıyla yapmış olduğunuz bu diyetin de bazı kuralları vardır. Bu kurallar her diyette olduğu gibi tüketmememiz gereken besinlerden oluşuyor. Bu besinler; Şeker, un ve un mamulleri, tuz, beyaz ekmek, işlenmiş et gibi besinlerdir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

hurma diyeti, hurma diyeti nasıl yapılır?

Bu diyeti uygulamak için birkaç kurala uymanız gerekmektedir. Bu kuralların başında gelen kural, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı besinleri tüketmemeniz gerekiyor. Şeker, tuz, un, işlenmiş et gibi besinlerden uzak durmalısınız. Bir diğer önemli kural ise hareket etmektir. Genellikle masa başında çalışan ya da gün içerisinde hareket etmeyen biriyseniz bu kural sizin için daha da önde gelmektedir. Her diyette olduğu gibi hareket bu diyette de çok önemlidir. Bu diyeti yapmak için 2 yönteminiz var. Birinci yöntem için, her öğünde 7 tane hurma ve bir kâse yağsız yoğurt tüketmelisiniz. Bu durumda günde 21 tane hurma ve 3 kâse yağsız yoğurt tüketmiş olacaksınız ancak tükettiğiniz hurmaların kaliteli ve temiz olduğuna dikkat edin.

Bir diğer yöntem ise hurma ile su tüketmelisiniz. Ancak imkânınız varsa hurma yoğurt diyetini uygulamanızı öneririz. Bu yöntem 7 adet hurma ve bolca su ile uygulanır ve günde en az iki defa uygulamalısınız.

Hurma diyetinde ayrıca tüketebileceğiniz besinlerde vardır Bu besinler;

  • Bol Yeşil Sebze
  • Doğal Domatesi
  • Balık
  • Doğal Kırmızı Et
  • Tavuk Eti
  • Yoğurt
  • Kefir
  • Kuruyemiş(Ceviz, fındık vs.)

Bu diyetle ilgili bir adet püf noktası var. Hurmaları tüketmeden bir önceki gün suya yatırırsanız, diyetin etkisini arttırmış ve daha fazla kalori yakmış olacaksınız. Diyeti uygulamadan bir önceki gün 21 tane hurmayı ortadan ikiye kesip suya koyun, suda bekleyen hurmalar bağırsaklarınızı yumuşatıp, tok tutma özelliğini arttıracaktır.

Canan Karatay’ın özel diyet programı olan Karatay Diyetiyle fazla kilolarınızdan kurtulmak için Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Adlı yazımızı okuyabilirsiniz