Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Nedir? Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç yani if diyeti şu sıralar sürekli duyabileceğiniz terimlerdir. IF diyetiyle kilo vermek çoğu insanın başvurduğu yöntemdir. Çünkü bu diyetle kilo veren insanların hafif hissettiklerini, zorlanmadan kilo verdiklerini sıkça duyabiliriz.

Kilo vermek için düşük karbonhidrat, yüksek protein, yağsız beslenme gibi bir sürü yöntem vardır. Intermittent Fasting (IF Diyeti) yani aralıklı oruç daha çok, az yemekten değil de ne zaman yediğimizden geçmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre, bu diyeti uygulayanların kan şekerlerinin daha düzenli hale geldiği ve kalp krizi riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.

Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Nedir?

aralıklı oruç, if diyeti

IF diyetinin, oruç tutmaktan tek farkı sıvı tüketebilmemizdir. Bu sıvılar su ve kalorisi olmayan asitli içeceklerden öteye gitmemelidir. Bütün dünyada uygulanan bu diyet çoğu ünlü insanın vazgeçilmezi olmuştur. IF diyetinin iki türü vardır;

  • Günde bir defa yiyip 24-36 saat boyunca diğer tüm öğünleri atlatıp, diğer günlerde ise tıpkı 5:2 Diyeti gibi normal kalorilerin yaklaşık dörtte birini tüketmek.
  • Sabah 08:00’da uyanıp ilk öğünü öğle 12:00’da, ikinci öğünü 4 saat sonra 16:00’da, üçüncü öğünü ise yine 4 saat sonra yani 20:00’da tüketebiliyorsunuz.

IF Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  • Her gün %20 oranında kaloriyi azaltan bireylerin, sekiz hafta içerisinde vücut ağırlığının %8’ini kaybediyor.
  • Vücuttaki enflamasyonların azaldığı görülüyor.
  • Bu diyetin sağlığımız üzerinde olumlu etkisinin sırrı aslında oruç tutmaktır. Uzun süre açlık vücudumuzdaki hücreleri ufakta olsa stres altına sokacaktır. Bu sayede hücrelerin başa çıkma becerilerinin güçlendiğini ve potansiyel olarak bazı hastalıklarla mücadele ettiği bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

IF Diyetinin Kuralları Nelerdir?

Bütün diyetlerin olduğu gibi if diyetinin de bazı kuralları vardır;

  • Fasting yapmadığınız günlerde istediğinizi yiyebilirsiniz. Ancak kilo vermek ve vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini elde etmek için sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz. İşlenmiş gıdalar ve şeker tüketmemeye özen göstermelisiniz.
  • Fasting yaptığınız günlerde ise ya hiç yemeyeceksiniz ya da çok az yiyeceksiniz
  • Hazır yiyecekler ve paketlenmiş yemeklerden kesinlikle tüketmeyeceksiniz.

IF diyetinde istediğiniz her şeyi tüketebilirsiniz ama sağlıklı yiyeceklerden asla vazgeçmemelisiniz ve ölçülü olmalısınız. Tükettiğiniz miktarı her zaman hesaplamak kilo vermenizde en büyük avantajınız olacaktır. Her gün yaklaşık olarak 20 saat fasting yaparak, günde 1 defa büyük bir öğün tüketebilirsiniz. Bu öğünü gece yapmanız hem vücudun gece ihtiyaç duyduğu besinleri verebilecek, hem de diyetin altın kuralını uygulamış olacaksınız.

Günde sadece 21 tane hurma yiyerek kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz? Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.