Çörek Otu Nedir

Her derdimize deva olabilecek bu mucize otun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Düğün çiçeği ailesinden olan çörek otu tohumlarından çoğalan bir bitki türüdür. Çörek otu nedir?

Çörek Otu Nedir Faydaları Nelerdir ve Yağının Faydaları Nelerdir?

çörek otu nedir, çörek otu ne işe yarar, çörek otunun faydaları

 Çörek otu, yaraları iyileştirmek, kan şekerini düşürmesi ve düzenlemesi, iltihap kurutması ve kabızlık gidermesi gibi birçok hastalığa tedavi olmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) hadis-i şerifinde  “ Çörek otuna devam ediniz. Zira çörek otunda ölümden başka her derde fayda vardır.” buyurmuştur. Özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezi olan bu ot ve yağı vücut sistemlerimize de birçok yararı vardır.

Bu yağın da birçok faydası vardır. Zengin protein ve vitamin deposu olan bu yağ iltihapları kurutur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini düşürüp düzenler, öksürüğe iyi gelir, ülser ve gastrit rahatsızlığına hatta astım hastalarına bile iyi gelebileceği söylenir.

Çörek otunun yağı, kanser hücrelerinin bile zayıflamasına hatta vücutta dağılmasına engel olur. Bunlarla beraber kalp damar yollarını korumaya, mide hastalıklarını önlemeye hatta doğum yapan annelerde süt çoğaltmaya kadar yardımcı olur.

Ayrıca bu yağın cilde faydaları da çoktur bu faydalar;

  • Cildi nemlendirir
  • Deri çatlamalarına iyi gelir
  • Akne ve sivilcelere karşı kullanılabilir
  • Sedef hastalığına iyi gelir
  • Cilt rahatsızlıklarına ve egzamalara karşı etkilidir
  • Cildi parlaklaştırır
  • Lekelere ve güneş yanıklarına karşı etkilidir
  • Ayak mantarına iyi gelir

Çörek Otu Yağının Zararları

Çörek otunun yağının zararları yoktur diyecek kadar azdır. Kullanım miktarı çok önemlidir ve bazı ilaçlar ile birlikte kullanımı sıkıntılı olabilir düzenli kullandığınız ilaç varsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz ve cilt için kullanımda da alerjik durum söz konusu olabilir cildin ufak bir kısmında denemeden kesinlikle toplu kullanmayınız bu yüzden dikkat edilmelidir. Eğer ki yağ acımış ise bozulmuş demektir.

Çörek Otu Zayıflatır mı?

Çörek otunu zayıflamak için kullanabilirsiniz. Size bu konuda yardımcı olabilecek bir besindir. Özellikle yemekten önce çörek otunun yağını, yoğurda, salataya katarak kullanabilirsiniz. Bu yağ sindirim sisteminizi rahatlatarak zayıflama konusunda sizlere yardımcı olabilir. İçerisinde faydalı protein, mineral içerir.

Peki Ya Çörek Otu Kremi Ne İşe Yarar?

çörek otu nedir, çörek otu ne işe yarar, çörek otunun faydaları

En sağlıklı nemlendirici olarak bilinen çörek otu yağı kremi cildi besler ve yumuşatır. Yaşlanmaya karşı kullanılan bu krem ciltteki lekeleri ve doğumdan sonra oluşan çatlakları giderir. Sivilcelere, lekelere, iltihaplı yaralara iyi geldiği görülmüştür.

Vücudumuzun olmazsa olmazı D vitaminin faydalarını biliyor muydunuz? D Vitamini Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.